منبع  کویل دار و مخزن دو جداره تولید شرکت ناب زیست توسط فنی ترین مهندسان مکانیک طراحی و ساخته می شود این منبع  کویل دار و مخزن دوجداره در حجم های مختلفی تولید می شوند که با توجه به نیاز مصرف کنندگان بتوانند جوابگوی تمامی نیاز های مصرف کنندگان باشند.

منبع های تولید شرکت ناب زیست از ورق های گالوانیزه می باشند و در فشار بالاتر از ورق های سیاه برای تولید این منبع ها استفاده می شود و همچنین در صورت درخواست مشتریان می توان از مواد دیگری همچون استلنس استیل با گریدهای مختلف استفاده کرد.

ضخامت ورق مصرفی در این منبع ها کویل دار و مخزن دوجداره توسط طراحان مجرب محاسبه می گردد گاهی مصرف کنندگان خواهان تولید منبع های کویل دار و دوجداره با ضخامت بالاتر هستند که باعث افزایش وزن منبع شده و همچنین مقاومت آن افزایش می یابد.

جهت مشاوره و سفارش منبع  کویل دار و منبع  دوجداره با ظرفیت های مختلف با کارشناس مربوطه در این زمینه تماس حاصل فرمائید .

منبع کویل دار :

این آبگرمکن ها نوعی از مبدلهای حرارتی پوسته و لوله می باشد که برای تامین آبگرم بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند بدین صورت که آب خروجی از دیگ یا بویلر در داخل کویل ها جریان می یابد و باعث گرم شدن آب سرد ورودی شهر که در در اطرف کویل قرار دارند می شود .
جنس منبع کویل دار از ورق های فولاد با روکش گالوانیزه می باشد و همچنین در مواردی که بحث خوردگی در میان است از ورق های استنلس استیل استفاده می شود. ولی در فشارهای بالا از ورق های سیاه استفاده می شود . جنس کویل های این منبع کویل دار اصولا از مس ، استیل یا آهن گالوانیزه می باشد

انتخاب مناسب و مهندسی تر استفاده از کویل های مسی به دلیل داشتن ضریب انتقال حرارت و طول عمر بالاست که این مزایا سبب افزایش قیمت چنین کویل هایی می شود ولی اگر بخواهیم به سمت کمتر کردن هزینه ها برویم باسد از تیوب های استیل و گالوانیزه استفاده کنیم.

ضخامت ورق مورد استفاده در منابع کويل دار با توجه به فشار و دماي کاري و با استفاده از استانداردهاي موجود از 4 تا 16 ميليمتر متغيير مي باشند. و همچنين ضخامت کويل هاي آبگرم معمولا 0.7 ميليمتر مي باشد و ضخامت کويل هاي بخار معمولا 0.9 ميليمتر ميباشد.

مکانيزم گرم شدن آب در داخل منبع کويل دار :

در اين نوع منابع ابتدا آبي که درون ديگ آب گرم مي باشد با دمايي حدود 80 درجه سانتي گراد ديگ را ترک مي کند و به سمت منبع کويل دار حرکت مي کند اين آب گرم در داخل کويل مسي داخل منبع کويل دار جريان مي يابد و باعث مي شود آبي که داخل مخزن قرار دارد که از ورودي آب شهري تامين مي شود گرم شود سپس بعد از گرم شدن آب تا درجه حدودا 50-60 درجه سانتي گراد منبع کويل دار را ترک مي کند و به سمت واحدها براي مصرف مي رود و همچنين در اين منابع مسير برگشتي براي آبگرمي که مصرف نشده در نظر گرفته اند که در صورت مصرف نشدن به داخل مخزن برگشت داده مي شود.

دياگرام و سيکل گرم شدن آب در داخل منبع کويل دار به صورت شماتيک:

منبع کویل دار

انواع منبع کویل دار:

منبع کویل دار از لحاظ شکل ظاهری به دو حالت عمودی و افقی می باشند که با توجه مکان و فضایی که در اختیار داریم می توانیم از این منبع کویل دار در تاسیسات مختلف استفاده کنیم . در داخل این منبع با توجه به بار حرارتی مورد نیاز می توان از یک یا دو کویل حرارتی استفاده نمود.

مزیت منبع کویل دار  نسبت به منبع دو جداره :

 1. به دلیل وجود کویل ها در داخل مخزن افت حرارتی آن بسیار کم می باشد یعنی آب اطراف کویل ها با سطح بیشتری در تماس است و انتقال حرارت بیشتری در مقایسه با منبع دوجداره صورت می گیرد.
 2. استفاده از از یک بدنه در منبع کویل دار در مقایسه با منبع دوجداره باعث می شود در صورت بروز مشکلاتی از قبیل ترکیدگی ، رسوب گرفتگی و … کاملا قابل تعمیر بوده که در مخازن بسیار حائذ اهمیت می باشد.

معایب منبع کویل دار :

 1. در منابع کویل دار با توجه به بالا بودن حجم مصرف انرژی زیادی دارند .
 2. منابع کویل دار با توجه به هندسه ای که دارند فضای بیشتری را در بخش موتورخانه اشغال می کند .
 3. منبع کویل دار در مقایسه با منبع دوجداره به پمپ گردش با هد بالاتری نیاز دارند.

کویل های حرارتی :

این کویل ها از لوله های مسی تشکیل شده اند که به دو صورت حلزونی و U شکل میباشند . کویل های حلزونی فقط از یک لوله تشکیل شده اند که به صورت مارپیچ درآمده اند و آب ورودی از دیگ فقط از یک لوله و از یک مسیر حرکت می کند ولی در کویل های U شکل آب از داخل چندین لوله U شکل عبور می کند و از سمتی دیگر خارج می شود که استفاده از این نوع کویل ها دارای مزایایی می باشند:
به دلیل اینکه چندین مسیر برای عبور آب وجود دارد پس دبی آب داغ دیگ بیشتری در داخل این کویل ها درجریان می باشد و مقدار حرارت بالایی را تولید می کند.
اگه یکی از لوله های در اثر رسوب گرفتگی مسدود شود لوله های دیگر تا حدودی این گرفتگی را جبران می کنند

استانداردهاي استفاده شده در طراحي ، ساخت و بازرسي منبع هاي کويل دار :

 • مقاطع تحت فشار : ASME SEC1-8 ، ISIRI 4231
 • مقاطع خارج از تحت فشار : ASME SEC1-9
 • فلنج ها :  DIN 2576
 • تست هاي غير مخرب : ISIRI 4231

استاندارد هاي مورد استفاده براي متريال منبع هاي کويل دار :

 • ورق فولادي مورد استفاده : ASTM A516  ، DIN 17155
 • لوله هاي مورد استفاده : DIN 17175
 • فلنج هاي مورد استفاده : DIN 2576
 • پايه و قسمت هاي غير تحت فشار : DIN 17100

باکتری لژیونلا:
نوعی از باکتری است که سبب بیماری سینه پهلو شده و در دمایی بین 25 تا 50 درجه سانتی گراد ایجاد می شود.

ذخیره سازی آب در منبع کویل دار:
آبی که در آبگرمکن گرم می شود با دمایی معادل 50 الی 60 دجه سانتی گراد به مصرف کننده می رسد که اگر مقدار درجه حرارت آب ذخیره شده در داخل منبع از 50 درجه پایین تر باشد باعث ایجاد ایجاد باکتری به نام لژیونلا می شود.

حجم منبع کویل دار:
منبع کویل دار در حجم های مختلفی تولید و عرضه می شوند ولی متداول ترین حجمی که برای این منبع مورد استفاده قرار می گیرد 200 تا 3000 لیتری می باشند.
منبع کویل دار اصولا بر اساس فشار کاری 4 تا 6 بار طراحی می شوند و با توجه به این فشار کاری ضخامت ورق های فولادی مشخص می شوند . فشار تست این منبع نیز 1.5 برابر فشار کاری می باشد .

اتصالات منبع کویل دار :

  • ورودی آب شهری
  • خروجی آبگرم
  • ورودی آب برگشتی
  • ترمومتر(دماسنج)
  • شیر تخلیه
  • شیر اطمینان

منبع و مخزن کویل دارمنبع و مخزن کویل دار افقی