دسته‌بندی نشده

منبع دو جداره آب گرم شرکت شوفاژ مخزن+منبع دو جداره

منیع دوجداره افقی
 • همانطور که از نام منبع دوجداره بر می آید، این محصول، متشکل از دوجداره گالوانیزه فولادی است که در استوانه داخلی آن، آب شهری و در حدفاصل بین استوانه داخلی و خارجی، آب گرم دیگ حرارت مرکزی جریان می یابد. این منبع یکی از انواع مبدل های حرارتی غیرمستقیم می باشد.

  که در آن یک سیال که به عنوان واسط انتقال حرارت است(آب در سیستم گرمایشی ساختمان) در معرض تماس مستقیم با سطح گرمایشی(که در سیستم حرارت مرکزی، دیگ است)، انرژی گرمایی را جذب کرده و آن را به آب گرم مصرفی ساختمان انتقال می دهد.

  اینگونه از منابع آب گرم، به شکل افقی ساخته شده و اغلب در موتورخانه های ساختمان های با تعداد واحد کمتر از ده، نصب و مورد بهره برداری قرار می گیرند. قیمت ارزان تر این نوع از منبع آب گرم، در قیاس با منبع کویلی از یک طرف و عدم نیاز به پمپ سیرکولاتور، برای گردش آب گرم در جداره گرم کننده کننده، از طرف دیگر، باعث شده است که همچنان در بازار تاسیسات ایران مورد اقبال قرار گیرد.

   

  افت فشار بسیار کم

  همچنین افت فشار بسیار کم در منبع دوجداره کمک می کند که بتوان آب گرم مصرفی را تا چهار طبقه و فقط با یک لوله برگشت و بدون پمپ گرم نگه داشت. چالش اصلی استفاده از این نوع منابع، این است که در صورت بروز یک سوراخ یا نشتی کوچک در بین دو جداره داخلی و خارجی، معمولاَ امکان تعمیر آن وجود نداشته و تعمیر اصولی آن، سخت و دشوار است. در صورت سوراخ شدن جدار داخلی منبع، آب به سیستم گرمایشی ساختمان، نفوذ کرده و در نتیجه آب از منبع انبساط باز در پشت بام ساختمان سر ریز می شود.

   

  حجم منبع دوجداره

  مخازن ساخته شده در کارگاه های تولیدی، حجم متفاوتی دارند و از 200 تا 2000 لیتر متغیر است. برای برآورد دقیق میزان حجم مورد نیاز یک منبع، به اطلاعاتی نظیر تعداد ساکنین، تعداد شیرهای مصرفی، نوع کاربری ساختمان و ضریب تقاضای مصرفی، نیاز است.

   

  جنس منبع

  ورق گالوانیزه استفاده شده از نوع گرم بوده که حاصل غوطه وری قطعه در داخل مذاب روی است. استفاده از ورق گالوانیزه گرم ضروری است، هم به خاطر حصول به کیفیت بهتری از جوشکاری و هم به خاطر اینکه قسمت گالوانیزه روی منبع از بین نرود.

   

  ضخامت منبع

  با توجه به جریان نداشتن سیال با فشار بالا، نیاز به استفاده از ضخامت های بالای ورق نمی باشد و معمولا ضخامت ورقه ها از یک سانتی متر فراتر نمی رود. غالبا ضخامت جداره بیرونی دو تا سه میلی متر و ضخامت جداره داخلی 4 تا 5 میلی متر است ( فشار سیال در محفظه داخلی به مراتب بیشتر است و به همین دلیل جداره داخلی ضخامت بالاتری دارد). دمای کاری و ضریب خوردگی سیال در حال جریان هم در تعیین ضخامت ورق موثر می باشد.

   

  بازدهی حرارتی منبع دوجداره

  بازدهی حرارتی این نوع از منابع در حدود 95 درصد است.

   

  لوله کشی و نصب منبع دوجداره آب گرم

  این منبع در داخل موتورخانه و بالاتر از دیگ، روی پایه ای که معمولا ساخته شده از لوله است، نصب می شود. پایه باید طوری ساخته شود که استحکام لازم را یا به خودی خود و یا با اتصال و تکیه دادن به دیواره های اطراف داشته باشد تا بتوان از افتادن آن پیشگیری کرد.

   

  اجزای منبع دو جداره آب گرم

  هر منبع دوجداره یک مجرای آب سرد در ناحیه تحتانی دارد که از آب شهری ورودی به موتوخانه منشعب می شود. یک عدد شیرفلکه و یک عدد شیر یک طرفه نیز برای این انعشاب مورد نیاز است. همانطوری که گفته شد، شیر یک طرفه از برگشت آب گرم منبع به سیستم لوله کشی جلوگیری کرده و شیر فلکه هم به منظور قطع آب ورودی در مواقع ضروری، نصب می شود.

   

   

  مجرای برگشت آب گرم جداره منبع

   • مجرای برگشت آب گرم جداره منبع به دیگ که در قسمت تحتانی منبع واقع است.
   •  یک مجرای تخلیه در قسمت زیرین منبع که به شکل نصب یک عدد شیر سماوری است.
   • مجرای ورودی آب گرم که در قسمت فوقانی منبع واقع بوده و آب گرم ورودی از این دریچه، بعد از گردش در اطراف منبع و انجام تبادل حرارتی، از طریق مجرای برگشت آب گرم که در پایین منبع است، به دیگ بر می گردد.
   • شیر اطمینان نصب شده بر روی قسمت فوقانی منبع تا در مواقع فراگذشت درجه حرارت از حد مجاز، به طور خودکار باز شده و از انفجار منبع جلوگیری می کند.
   • مجرای آب گرم رفت مصرفی که در قسمت فوقانی منبع واقع است و هدایت آب گرم مصرفی را به داخل ساختمان برعهده دارد.
   •  شیر هواگیری دستی یا خودکار که روی مجرای ورود آب گرم از دیگ به جداره منبع دوجداره نصب شده و وظیفه هواگیری را بر عهده دارد.

  نکات لازم هنگام خرید یک منبع دوجداره

  • توجه ضخامت ورق و گارانتی ارائه شده، در کنار پارامترهایی چون ظرفیت و ابعاد منبع
  • توجه به محدودیت های ابعادی ورودی درب موتورخانه و امکان سنجی حمل ایمن و اسقترار آن در مکانی مناسب
  • توجه به استفاده از عدسی با ضخامت ورق بیشتر
  • – توجه به حداقل ارتفاع لازم بین بالای منبع تا سقف موتورخانه که در حدود 30 سانتی متر می باشد.

  در این نوشته، تلاش کردیم شما عزیزان را با کلیاتی از منبع دوجداره آب گرم آشنا سازیم تا ضمن اطلاع از شیوه کارکرد آن، با آگاهی کامل نسبت به سفارش و خرید این بخش از تاسیسات اقدام کنید. چنانچه در زمینه انتخاب منبع مناسب، خرید و یا نصب و راه اندازی منبع دو جداره آب گرم به دنبال بهترین راه حل ها هستید، با ما در تماس باشید تا همکاران ما در واحد فنی، با بهره گیری از تجربه و دانش روز خود، بالاترین سطح کیفی تاسیسات موتورخانه را برای شما عزیزان به ارمغان آورند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *