دسته‌بندی نشده

منبع دو جداره و کویل دار آب گرم ❤️

انواع منبع کویل دار
 • منابع دوجداره و کویل دار از مهمترین و اصلی ترین لوازم موتورخانه جهت تامین آبگرم  موتور خانه ساختمان می باشد در ساخت این منابع ( منابع آبگرم ، کویلی ایستاده و کویلی خوابیده ، دوجداره ، انبساط و ذخیره آب مصرفی ) از ورق گالوانیزه گرم استفاده می شود . برای تعیین ضخامت ورق ، بنابر حجم منبع و فشار کاری آب ساختمان ملاک می باشد . به منظور برآورد ظرفیت منبع آبگرم مصرفی برای منابع کوئل دار هر واحد معمولا 125 لیتر و برای منابع دوجداره هر واحد 150 لیتر می باشد.

  منابع دوجداره ورق گرم

   منابع دو جداره اصولا از دو لایه ساخته می شود و بعلت فشار آب شهر در جداره داخلی ضخامت ورق را بیشتر از جداره رویی می گیرند.

  چون بین دوجداره آب داغ موتورخانه جریان دارد فشار کمتری نسبت به آب سرد دارد ( مگر اینکه در مواقع خاص) معمولا ضخامت منبع دوجداره را با عدد مثلا 5-3 نمایش می دهند که ضخامت بزرگتر جداره داخلی و ضخامت کوچکتر ضخامت خارجی را نشان می دهد.

  منابع دوجداره برحسب نیاز از 200 لیتری تا 2000 لیتری ساخته می شود.

  یکی از ویژگیهای منبع دوجداره در صورت نصب اصولی و درست نیاز نداشتن به پمپ سیرکوله میباشد بطوری که جریان ثقلی آب رفت و برگشت شوفاژ جداره داخل منبع را گرم می کند.

  از دیگر ویژگی منبع دو جداره نیاز نداشتن به اسید شوئی سالیانه میباشد.

  معایب منابع دوجداره

  به مرور زمان بعلت ورود دائمی آبسرد به داخل منبع ورق از درون با اکسیژن آب واکنش انجام داده و این عمل باعث خوردگی ورق می گردد و معمولا عمر مفید منابع دوجداره حداکثر 20 سال می باشد .

  اگر بهر دلیلی منبع سوراخ شود ویا بترکد بهتر است که منبع تعهویض گردد و اگر تعمیر شد دائمی نباشد .بیشترین دلیل ترکیدگی منابع آبگرم در ساختمانها نصب غیر اصولی و تنظیم نبودن فشار پمپ آبسرد می باشد.

  بطوری که بعلت عدم انتخاب صحیح پمپ درجه فشار پمپ را افزایش داده و این فشار از فشار کاری منبع بالاتر برود منبع دوجداره سوراخ می شود. یکی دیگر از عوامل ترکیدگی منبع دو جداره ، پشم شیشه می باشد بطوری که عایق غیر اصولی منبع باعث می شود آب و رطوبت از سطح منبع دو جداره خارج نشود و در داخل عایق حبس شود و باعث پوسیدگی گردد.

  مزایا و معایب منبع کویل دار چیست ؟

  منابع کوئلی از دو نوع ایستاده و خوابیده (عمودی و افقی ) می باشد که برای تامین آبگرم ساختمانها در موتورخانه های مرکزی مورد استفاده می گردد.

  منبع کویل دار دارای یک کوئل مسی شامل لوله های رفت و برگشتی بوده که آب داغ و یا بخار بویلر در آنها جریان دارد و از طریق تماس آن با آب داخل منبع، آنرا گرم می کند.

  چنانچه در منابع کویلی قسمت کوئل منبع از کلکتور رفت و برگشت شوفاز و دیگ بالاتر باشد نیازی به پمپ ندارد.

  معمولا جنس دیواره منابع کویل دار، گالوانیزه بوده و ضخامت آن بر اساس فشار سیستم انتخاب می شود.

  محاسبه حجم داخل منابع کویلی معمولا برای هر واحد حداقل 125 لیتر می باشد

  منابع کویل دار بعلت تک جداره بودن به سهولت قابل تعمیر هستند.

  منابع کوئلی راندمان بالاتری نسبت به منابع دوجداره دارند.

  نکات اجرائی در مورد منبع دوجداره و کویل دار

  1- حتما کلیه منابع آبگرم باید دارای شیر رفت و برگشت باشند.

  2- تمامی منابع آبگرم باید دارای شیر اطمینان باشند.

  3- لوله متصل به رفت و برگشت منبع حتما باید متناسب با حجم منبع باشد.

  4- در صورت سوراخ شدن جداره دوم یا کوئل منبع آب از انبساط سرریز نموده یا اگر انبساط بسته باشد آب مصرفی بعلت تداخل با آب شوفاژ کدر می شود.

  5- حتما برروی لوله های رفت و برگشت شیر هواگیری در بالاتری قسمت نصب شود.

  6- قبل از سفارش منبع آبگرم حتما درب موتورخانه را متر کنید تا از داخل شدن منبع به موتورخانه مطمئن شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای