دسته‌بندی نشده

تعمیر و تعویض منبع دوجداره آب گرم

تعمیرات موتور خانه
 • در مقاله ای با عنوان “منبع دو جداره آب گرم”، به معرفی و شرح کارکرد این جز از تاسیسات موتورخانه پرداختیم. در این نوشته شما دوستان را با تعمیر و تعویض منبع دو جداره آب گرم آشنا خواهیم کرد. تا انتهای این نوشته، با ما همراه باشید!

  به طور معمول منبع دو جداره ، از نقاط جوشکاری شده شروع به تضعیف شدن می کند که نهایتا در طول زمان، سوراخ شده و باعث نشتی آب می شود.

   

   جریان یافتن آب

  • نامناسب و تصفیه نشده که حاوی کاتیون های سنگین و رسوب زا است.
  •  جوشکاری غیر اصولی در منبع آب گرم، باعث می شود که در شرایطی که منبع متحمل تنش های زیادی است و یا در مواقع چرخه های رفت و برگشتی دمایی، جوش ها تضعیف شوند.
  •  در مواقعی که ورق ها به صورت چند تکه و بر روی هم و بدون فاصله جوش داده می شوند، خطوط جوشکاری ورق ها، چند تکه شده و نهایتا باعث تشدید احتمال تشکیل سوراخ در منبع دوجداره می شود.

  سطح تماس با محیط

  در این منبع، سطح تماس با محیط بسیار زیاد بوده و هرچقدر هم که عایقکاری به خوبی انجام شده باشد، باز هم احتمال بالا بودن میزان تبادل حرارتی از منبع به محیط، به دلیل همین سطح تماس زیاد، مطرح بوده و در نتیجه اتلاف حرارتی زیاد شده و بازدهی حرارتی سیستم بسیار پایین می آید. همچنین، در ظرفیت های بالاتر، ضخامت ورق جداره داخلی و خارجی و قطر دو استوانه، بیش از حد زیاد شده و آب ذخیره شده، خوب گرم نشده و دوباره به دلیل تبادل حرارتی بالا، اتلاف حرارتی بالا خواهد بود.

  ساکن ماندن آب گرم در این منبع، زمان کافی را برای تشکیل رسوب در جداره های فلزی در اختیار قرار می دهد و در مدت زمان کوتاهی، رسوب زیادی تشکیل می شود.

  نداشتن اختلاف زیاد

  بین درجه آب گرم ورودی و خروجی منبع دو جداره، یکی از نکته هایی هست که باید به آن توجه کرد. اگر این اختلاف درجه حرارتی زیاد باشد، باید علت آن سریعا مورد بررسی قرار گیرد. یکی از دلایل اصلی این امر، رسوب گرفتن جداره های منبع دو جداره و در مرحله بعدی سوراخ بودن آن است(به عبارتی در اثر سوراخ شدگی، اختلاف درجه حرارت آب گرم ورودی و خروجی بسیار زیاد می شود).

   

  سوراخ شدگی منبع دو جداره

  سوراخ شدن منبع دوجداره، یکی از رایج ترین ایراداتی است که در این نوع از منابع دیده می شود. بعد از اینکه مدتی آب شهری تازه در منبع دو جداره جریان می یابد، با آب واکنش داده و باعث به وجود آمدن خوردگی و نهایتا سوراخ شدگی می شود. یکی از محتمل ترین نقاط سوراخ شدن، در قسمت عدسی هاست. اگر منبع دو جداره از این ناحیه سوراخ شود، می توان با عملیات جوشکاری، قدری طول زمان استفاده را بیشتر کرد(بسته به نوع جوشکاری، دوام آن بین یک تا سه ماه است).

   

  نشانگر به پایان رسیدن عمر منبع دوجداره

  با این حال، رخداد این امر، نشانگر به پایان رسیدن عمر منبع دوجداره است و باید به فکر تعویض آن و جایگرینی یک منبع جدید بود. در بعضی از حالات که سوراخ شدگی، از داخل اتفاق می افتد، تعمیر و بازسازی اصولی آن امکان پذیر نبوده و معمولا باید منبع دو جداره تعویض شود.

  هنگام سوراخ شدگی جداره داخلی، به دلیل ورود آب شهر به سیستم آب در حال گردش دیگ ها یا چیلرها، آب از منبع انبساط موجود در پشت بام سرریز می کند. بیشترین پوسیدگی منبع دو جداره در قسمت عدسی ها و در بالای آن تشکیل شده و با افزایش دادن ضخامت عدسی ها، می توان عمر منبع را تا دو برابر بیشتر کرد.

   

  شست و شو با اسید

  یکی از رایج ترین روش های تمیزکاری تاسیسات مکانیکی است. منابع دوجداره هم از این امر مستثنی نبوده و برای سرویس آن ها و زدودن رسوبات، از اسیدشویی استفاده می شود.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *