دسته‌بندی نشده

جایگزین منبع دوجداره چیست

مبدل صفحه ای جایگزین منبع دوجداره است ؟
 • جایگزین منبع دوجداره از آغاز ورود تکنولوژی شوفاژ و موتورخانه شوفاژ برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی استفاده از منبع دوجداره مرسوم بوده و تولید منبع دوجداره نیز با روند رو به افزاش موتورخانه ها نیز گسترش پیدا کرد و هنوز هم منبع دوجداره مقرون به صرفه ترین مبدل تولید آبگرم بهداشتی در موتورخانه شوفاژ میباشد.پس از منبع دوجداره، منبع کوئل دار ورود بازار ایران شد و از استقبال خوبی برخوردار شد

  علت جایگزین منبع دوجداره

  طرفداران خاص

  کماکان منبع دوجداره طرفداران خاص خود را دارد در مقاله های قبلی به برخی از مزایا و معایب منبع کوئل دار و منبع دوجداره اشاره شد که به صورت اجمالی به آنها اشاره میکنیم معایبی چون نیاز به اسید واش به صورت دوره ای ، نیاز به روشن بودن یک دستگاه پمپ سیرکلاتور ، قیمت بالاتر نسبت به منبع دوجداره و مزایایی چون سرعت بالای تولید آبگرم ، ذخیره مناسب آبگرم ، اشغال فضای کمتر در مدلهای ایستاده از معایب و مزایای منبع کوئل دار است .

  قیمت مناسب

  تولید آبگرم بدون نیاز به پمپ سیرکلاسیون ، ذخیره مناسب آبگرم ، عدم نیاز به اسید واش ، عمر بالاتر نسبت به مدلهای مشابه و تقریباً بدون هیچ گونه معایبی از ویژگیهای منبع دو جداره است. چند صباحی است که مبدل صفحه ای heat exchanger)) به بازار تأسیسات شوفاژ وارد شده که عمومآ در تولید آبگرم جایگزین منبع دوجداره و منبع کوئل دار استفاده میشود امّا سوال اینجاست که آیا مبدل صفحه ای میتواند جایگزین مناسبی برای منبع و جداره یا منبع کوئل دار باشد؟

  جایگزین منبع دوجداره چیست

  – مبدل صفحه ای چیست و چگونه کار میکند؟

  مبدل صفحه ای از تعداد مشخصی ورق استیل که با فاصله بسیار کم روی هم نصب میشوند که توسط دو مدار جداگانه برای ورود و خروج آب داغ شوفاژب به صورت رفت و برگشت و مدار ورود آبسرد و خروج آبگرم فرآیند تولید آبگرم مصرفی بهداشتی را تشکیل میدهند.
  پس از ورود آب داغ شوفازبه مبدل صفحه ای، آب با عبور از روی ورق های استیل حرارت خود را به ورق استیل منتقل کرده و ورق استیل حرارت را به آب سرد ورودی که مسیر آن دقیقاً کنار آب داغ شوفاژ به صورت یکی در میان تعبیه شده منتقل میکند.

   

  برای مصرف آماده

  بدین گونه است که آب سرد سریعاً گرم شده و برای مصرف آماده است.
  اصولاً مبدل صفحه ای برای سیستم هایی که دارای مدار بسته آب میباشند مناسب تر است  و برای تولید آبگرم به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود علت را در چند مورد بیان میکنیم .

  – معایب مبدل صفحه ای چیست ؟

  ۱-از انجا که فاصله ورق های استیل بسیار کم است به سرعت رسوب گرفته و مبدل صفحه ای بازدهی خود را از دست میدهد و نیاز به اسید واش دارد که این عملیات هم هزینه بر و هم از عمر مبدل صفحه ای کم میکند .
  ۲- با اسید واش مبدل صفحه ای کلیه رسوبات خارج نمیشود فقط از جای خود کنده میشود و بعداً به مسیر لوله کشی و شیرآلات بهداشتی منتقل شده و به آنها آسیب میرساند.
  ۳- یک پمپ سیرکولاتور باید دائماً و بدون ترموستات در مسیر آب داغ شوفاژ فعال باشد.
  ۴- در مسیر ورودی آب سرد حتماً باید یک صافی برنجی نصب شود و به صورت دوره ای تمیز شود .
  ۵- مبدل صفحه ای نیاز مبرم به یک رسوب گیر مغناطیسی دارد هر چند که افاقه نمیکند

  ۶- قیمت مبدل صفحه ای گاهاً و در بعضی برندها از منبع دوجداره و منبع کوئل دار گرانتر است .
  ۷- و مهمتر از همه اینکه مبدل صفحه ای به هیچ عنوان ذخیره آبگرم نداشته و با قطع برق یا گاز یا خرابی موتورخانه به سرعت آبگرم نیز قطع میشود
  ۸- برای تغییر سیستم و مسیر لوله کشی از منبع دو جداره یا منبع کوئل دار به مبدل صفحه ای باید هزینه تامین قطعات و لوله کشی گزافی پرداخت شود و در مقابل تنها مزیت مبدل صفحه ای نسبت به منبع دو جداره یا منبع کوئل دار اشغال فضا بسیار بسیار کم است که نمیتوان کوله باری از معایب و نقاط ضعف مبدل صفحه ای را نادیده گرفت در حالی که منبع دو جداره و منبع کوئل دار میتواند با تولید آب گرم یکنواخت و دائمی خیال شما را در زمینه تولید آبگرم آسوده کند.

  جایگزین منبع دوجداره

  نتیجه:

  پس نتیجه گیری و پیشنهاد نگارنده مقاله این است که مبدل صفحه ای به هیچ عنوان جایگزین مناسبی برای منبع دو جداره یا کوئل دار نیست.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  3 نظر در “جایگزین منبع دوجداره چیست

  1. ناشناس گفت:

   امتیاز بینندگان:3 ستاره

  2. ناشناس گفت:

   امتیاز بینندگان:4 ستاره

  3. ناشناس گفت:

   امتیاز بینندگان:2 ستاره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *