دسته‌بندی نشده

جایگزینی منبع کویلی به جای دوجداره

نمونه های منبع دوجداره
 • در ادامه مطلب منبع کویلی آب گرم این بار می خواهیم در مورد جایگزینی منبع کویلی به جای منبع دوجداره توضیحاتی را بیان کنیم.

  آنچه در ادامه خواهید خواند:

  محدودیت های منبع دوجداره آب گرم

  • ویژگی ها و مزایای منبع کویلی آب گرم
  • جایگزینی منبع کویلی به جای دوجداره
  • نکات مهم برای نصب منبع کویلی موتورخانه

  جایگزینی منبع کویلی

  به جای منبع دوجداره امروزه به وفور در موتورخانه های ساختمان انجام می شود تا کارایی سیستم گرمایشی افزایش و مصرف سوخت کاهش یابد.همچنین کاهش هزینه های سرویس و نگهداری یکی دیگر از انگیزه های این جایگزینی محسوب می شود.در این مقاله، ابتدا معایب و محدودیت های منبع دوجداره بررسی می شود. در ادامه ویژگی ها و مزایای منبع کویلی نسبت به منبع دوجداره واکاوی خواهد شد.

  در نهایت نیز جزئیاتی از جایگزینی و نصب منبع کویلی به جای منبع دوجداره عنوان می شود، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

   

  محدودیت های منبع دوجداره آب گرم

  منبع دوجداره یکی از دستگاه های رایج برای گرم نگه داشتن آب تلقی می شود. اگر چه امروزه توصیه می شود که تا حد امکان از منابع کویلی استفاده شود. اما با این حال، منابع دوجداره همچنان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

  برخي از ايرادهاي منبع دوجداره موتورخانه به شرح زير است:

  در منبع دوجداره آب گرم حتي در ساعاتی از شب كه مصرف آب گرم به كمترين حد خود مي رسد، جهت حفظ دماي كل آب ذخيره، بايستی به صورت مداوم حجم زيادي از آب گرم نگه داشته شود.

  به عبارتی در ساعات کارکرد، مصرف انرژی بیهوده ای به سیستم موتورخانه تحمیل می شود.

  • دماي آب گرم توليدي در منابع دوجداره آب گرم حداقل 60 درجه سانتي گراد است. اين آب بايستي در محل مصرف با آب سرد آمیخته شده و در دماي 40 درجه مصرف گردد.

   

  • به بیانی دیگر:
  1. انرژي گرمایی زيادي جهت افزایش دمای آب تا 60 درجه صرف مي شود؛ درحالیکه اين آب دوباره سرد مي شود.
  2. میزان تولید رسوب كربنات كلسيم رابطه مستقيمی با دما دارد، به طوری که هر چه دما افزایش یابد، مقدار رسوب بيش تري در منبع توليد می شود.
  3. به علت مخلوط شدن آب گرم و آب سرد، مصرف آب افزایش می یابد.
  • در منبع دوجداره آب گرم، سطح تماس زیادی با محيط دیده می شود.
  • حتی اگر عایق کاری منبع به خوبي انجام شده باشد، باز هم به خاطر بزرگی سطح تماس، تبادل حرارتي بین منبع و محيط بالا و درنتيجه هدررفت انرژی گرمایی بسيار زياد و بازده حرارتي سيستم در حد پایینی خواهد بود.
  • در منابع دوجداره با ظرفيت هاي بالاتر
  • شاهد افزایش بيش از اندازه ضخامت ورق مخزن دروني و بيروني و قطر آنها هستیم.

  این مسئله باعث می شود آب ذخيره شده به خوبی گرم نشده و باز هم به دليل سطح تبادل گرمایی بالا، اتلاف حرارتي چندين برابر خواهد شد.

  • پوسيدگي و سوراخ شدن منبع دوجداره به دليل جوشكاري نامناسب یا استفاده از ورق نازك و بدون كيفيت در مدت کوتاهی، هزينه نگهداري و تعمير زیادی را به سیستم موتورخانه تحمیل می کند.
  • ساكن ماندن آب

  • در منابع دوجداره آب گرم و افزایش درجه حرارت آن، زمان كافي جهت تشكيل رسوب در جداره هاي فلزي آن ایجاد می کند. به بيان ديگر در اين منابع رسوب زيادي در مدت زمان كوتاهي تشكيل مي شود.
  • برای استقرار منابع دوجداره در موتورخانه به فضای زیادی نیاز است. جهت رفع اين مشكل استفاده از منبع كويل دار توصیه می شود.

  امروزه در موتورخانه ها، با توجه به اهمیت روزافزون و محدودیت های مکانی، جهت فراهم کردن آب گرم مصرفي از منبع كويلی به جاي منبع دوجداره استفاده به عمل می آید.

  ویژگی ها و مزایای منبع کویلی آب گرم

  در منبع کویلی آب گرم، آب داغ يا بخار تهيه شده توسط ديگ، در داخل يك كويل حرارتی شامل لوله مسي چند شاخه رفت و برگشتي، به گردش در می آید.
  بعد از انجام تبادل حرارتی با ديواره لوله مسي از كويل خارج شده و به ديگ بر می گردد. اين تبادل حرارتی باعث گرم شدن لوله مسي و در نتیجه گرم شدن آب سرد درون منبع كه دربرگیرنده لوله است، مي شود.

  يك منبع كويل دار آب گرم متشکل از ورودي و خروجي، وسايل كنترلي، دريچه آدم رو (منهول)، سوپاپ اطمينان و يك كويل مسي در داخل منبع است.

  سطح خارجی منبع كويلی را عايق كاري مي كنند، تا گرماي آن حفظ شود تا مصرف سوخت کمتری را شاهد باشیم.

  انتخاب منبع كويل دار

  مناسب به عوامل مختلفی همچون شرايط ساختمان و موتورخانه وابسته است. منبع کویلی مي تواند به صورت ايستاده يا خوابيده تولید شود.

  • منبع هاي كويل دار در ظرفیت هایی بین 300 تا 5000 لیتری تولید می شوند.

  به عنوان مثال

  نیاز آبی يك ساختمان چهار طبقه با ميانگين جمعيت پنج نفر در هر طبقه، با يك منبع كويلی 1500 ليتري برطرف می شود.

  گفتنی است جهت مصارف صنعتي، منابع كويل دار با مقیاس بزرگ و با ظرفيت 40 هزار ليتر هم تولید و راه اندازی مي شود.

  • کاربری عمده منبع كويل دار (جهت تامين آب گرم) در ساختمان هاي بزرگ با بيش از 10 واحد، هتل ها، بيمارستان ها، خوابگاه های دانشجويي، باشگاه های ورزشی، تفريحي و مانند آن است.

  زیرا سرعت تامين آب گرم در منبع كويل دار از منبع دوجداره بسیار بیشتر است و همچنين نگهداري و تعمير آن با سهولت و هزینه کمتری انجام می شود.

   

  • در موتورخانه ای كه از منبع كويل دار استفاده مي شود
  • جهت گردش آب ديگ در كويل منبع و تامين آبگرم مصرفي حتما بايستی از دو پمپ سيركولاتور استفاده نمود.
  • قرارگیری منبع اصلي انتقال حرارت (كويل) در درون منبع، افت حرارتي را بسیار پایین می آورد. همین موضوع برتري منبع كويل دار نسبت به منبع دو جداره را نشان می دهد.
  • در منابع کویلی به دلیل استفاده از تنها يك بدنه، تعمیر و نگهداری پس از بروز اشكالاتي مانند تركيدگي و يا رسوب گرفتگي به آسانی قابل انجام است.

  محدودیت های منبع کویل دار آب گرم

  منابع كويلی آب گرم در ميزان فشار آب ساختمان تاثیر زیادی دارند، به بیانی دیگر، تنظيم نشدن درست این منابع باعث نوسانات افزايشی و كاهشی زیاد فشار آب در طبقات ساختمان می شود.

  این موضوع علاوه بر کاهش رضایت و آسایش ساکنین، آسيب ديدگي منبع كويل و لوله هاي انتقال آن را نيز به دنبال خواهد داشت.

  جایگزینی منبع کویلی به جای دوجداره

  جهت جايگزيني منبع كويل دار به جاي منبع دوجداره موجود، بايد قبل از سفارش منبع نسبت به امكان گذر منبع جديد از درب موتورخانه و فضاي دسترسي مناسب براي نصب و بهره برداري آن دقت كرد.

  نصب و راه اندازي منبع کویلی و جایگزینی آن به جای منبع منبع کویلی، بايستی توسط افراد ماهر و كارآزموده انجام شود.

  نکات مهم برای نصب منبع کویلی موتورخانه

  در این قسمت توجه شما را به برخي موارد مهم در هنگام نصب منبع کویلی موتورخانه جلب می کنیم:

  1. محاسبه و انتخاب ضخامت منبع كويل دار بايد به گونه اي باشد كه امکان تحمل بيشترين فشار كاري سيستم فراهم شود.

  2. منبع كويل دار افت فشار ناچيزی دارد. با توجه به این موضوع، گردش آب در مدار تاسیساتی بدون نياز به پمپ برگشت مي تواند تا 6 طبقه (در منبع دوجداره تا 4 طبقه) و به كمك نيروي ترمو سيفون انجام شود.

  با این حال، جهت دستيابي به بازدهی بالاتر توصیه می شود که از يك پمپ خطي بسيار كوچك استفاده نمود.

  3. مبحث 19 مقررات ملي ساختمان براي جلوگيري از هدررفت انرژي الزام می کند که باید با عایقی به ضخامت حداقل 50 ميلي متر بدنه منبع كويل دار را عايق كاري کرد.

  4. نصب يك شير سه راهه مخلوط كننده روي خط برگشت آب داغ كه از ترموستات نصب شده روي بدنه منبع فرمان مي گيرد، به منظور كاهش فشار آب و كنترل دماي آب گرم خروجي و محافظت از كويل پيشنهاد مي شود.

  در این حالت، چنانچه دماي آب گرم مصرفي از حد بيشينه تنظيمی فراتر رود، قسمتي از آب داغ بای پس شده و دماي آب کنترل می شود.

  5. بر اساس مبحث 16 مقررات ملي ساختمان وجود فضاي مفيدي نزديك به 30 سانتيمتر در حدفاصل سقف تا بالاي منبع كويل دار ايستاده، جهت امکان پذیر بودن تعمير و دسترسي الزامی است.

  6. نصب شير اطمينان بر روي منبع كويل دار متناسب با فشار كاري سيستم اجباري است. با این کار، چنانچه فشار سيستم بالاتر از حد مجاز شود، شير اطمينان با عملکرد خود، آب درون منبع را خالي می كند.

  7. بر روي بدنه منابع كويل دار، بوشن هايي جهت نصب لوله هاي ورودي آب سرد، دماسنج، فشارسنج، ترموكوپل یا شير ترموستاتيك، خروجي آب گرم، تخليه، شير اطمينان دما، شير اطمينان فشار و … پيش بيني شده است.

  هنگام نصب و راه اندازی

  بايد اتصال هر يك از مسيرها و تجهيزات بر اساس راهنمايي سازنده به بوشن و درگاه مناسب برقرار شود.

  تعمیر و نگهداری موتورخانه

  در انتها لازم به ذکر است که شما می توانید جایگزینی و نصب منبع کویل دار یا کویلی موتورخانه خود را به همکاران واحد فنی ما بسپارید.کافیست با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید ، تا کارشناسان ما با حضور خود در اسرع وقت، خدمات مورد نیاز موتورخانه شما را انجام دهند.

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  یک نظر در “جایگزینی منبع کویلی به جای دوجداره

  1. ناشناس گفت:

   امتیاز بینندگان:5 ستاره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *